rum.perhegrigh.ru

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Vițel gnu ar putea fi urmatoarea masa pentru un leopard foame, dar ceea ce prădătorul nu este de așteptat a fost că antilopa mama curajos se va grăbi să salveze copilul ei.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Foto: Martin Farrell / Mara Nord Conservancy în Kenya

Aceste imagini uimitoare arată un leopard de vânătoare, a ales ca de 6 luni, în vârstă de gnu de vițel victimei sale, dar, din fericire mama lui a fost acolo și a fost în stare să se ridice în picioare pentru copilul lor.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Într-o clipă, leopardul a plecat ataca prădător și a alerga victimă. Privind la aceste imagini vă dați seama că în această lume totul este schimbătoare: într-un moment ești - un animal de pradă, și un moment mai târziu, puteți lua calea de sacrificiu și vice-versa.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Această serie de fotografii realizate de 54 de ani Martin Farrell (Martin Farrell), fotograf natura, a sosit în Masai Mara (Kenya) de la Bristol, pentru a face fotografii de animale sălbatice. Pe langa varsta de 58 de ani, soția sa, Kathy (Kathy) a fost capabil de a captura această scenă dramatică pe video.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Potrivit Kaluena Benjamin (Benjamin Kaluena), care a fost însoțit de un grup de turiști, iar primul care a observat un animal de pradă, leoparzi rar atac în timpul zilei, astfel încât antilope comportat atât de calm, se pare că nu așteaptă un atac de pisici de pradă.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Cu toate acestea, într-o clipă, schimbarea planurilor de leopard - și a decis să atace vițel, care părea să-i o țintă ușoară. - A fost incredibil! - spune Benjamin. - Am văzut o mulțime de scene de vânătoare leopard, dar toate acestea au fost făcute în întuneric.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard



- Soțul meu și am văzut o mulțime în timpul călătoriilor noastre, - spune Kathy, - dar nu am mai văzut așa ceva. Așa cum soțul meu, Benjamin, „Suntem doar la locul potrivit la momentul potrivit.“

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Wildlife fotograf Paul Goldstein (Paul Goldstein), care a fost în același grup, spune că cei doi au rămas în mod specific în această locație pentru a trage un leopard de odihnă și, prin urmare, nu se aștepta ca ei să martor o astfel de scenă dramatică.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

- Când am ajuns, leopardul a fost de odihnă și nu a fost de gând să vâneze. Dar de ceva timp planurile sale au schimbat, și este atacat rapid vițel Gnu.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

- A fost un mare mascul leopard adult, gnu și constituie partea principală a dietei sale, astfel încât în ​​atacul asupra antilopa nu a fost surprinzator, - spune Martin Farrell.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

- Este remarcabil este faptul că toate acestea sa întâmplat în după-amiaza. În plus, ea a fost lovit de o mamă antilopă, cu curaj s-au grabit să-și apere puiul ei. În general, scena a fost impresionant. Tot ceea ce sa întâmplat va rămâne în amintirile noastre pentru o lungă perioadă de timp.

Gnu a salvat-o de la un pui de leopard

Foto: Martin Farrell / Mara Nord Conservancy în Kenya

Video: Kathy Farrell / Mara Nord Conservancy în Kenya
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Sigiliu Leopard cu plăcere pozează pentru fotografulSigiliu Leopard cu plăcere pozează pentru fotograful
Leopard negru Cub împrietenit cu un iepureLeopard negru Cub împrietenit cu un iepure
Lilieci din Lumea fotografului Kathy Adams ClarkLilieci din Lumea fotografului Kathy Adams Clark
Întâlnire neașteptată cu un leopard PorcupineÎntâlnire neașteptată cu un leopard Porcupine
Istoric: Cum leopardul a devenit plină de coșuri?Istoric: Cum leopardul a devenit plină de coșuri?
Întâlnire cu sigilii de leopardÎntâlnire cu sigilii de leopard
Focilor-leopard duplicitarFocilor-leopard duplicitar
Mangustă Viteazul din Masai Mara luptat patru leiMangustă Viteazul din Masai Mara luptat patru lei
Leul a trebuit să urce un copac pentru a scăpa de bivolLeul a trebuit să urce un copac pentru a scăpa de bivol
Leul pui se întoarce acasă nelinistit luiLeul pui se întoarce acasă nelinistit lui
» » » Gnu a salvat-o de la un pui de leopard
© 2021 rum.perhegrigh.ru