rum.perhegrigh.ru

Oamenii de știință au descoperit secretul vocile puternice ale koala

Marsupiale poartă aparent bodyguarzi. Pentru a impresiona reprezentanții de sex diferit sau rivale masculi emit sunete guturale tare care afirmă: "I - cel mai mare!"

Oamenii de știință au descoperit secretul vocile puternice ale koala

In timpul evolutiei koala dezvoltate pentru acest aparat vocale speciale, care a fost demonstrat la echipa Charlton Benjamin (Benjamin Charlton), de la Universitatea din Viena, le dă o voce foarte profundă și voluminos. "Animalul apel sună ca și în cazul în care lungimea canalului Kolosova de 50 cm, ceea ce corespunde aproape întreaga creștere a urșilor marsupiale. Și ei striga mai tare decât Bison", - spune biologul.

Până în prezent, cu toate acestea, nimeni nu știa spune exact masculii și rudele lor, deoarece acestea sunt, în general, face zgomote ciudate. Pentru a face acest lucru, oamenii de știință au studiat în detaliu anatomia koala si growl lor. În același timp, a devenit clar că marsupiale poartă laringelui nu este la fel ca majoritatea celorlalte animale de top gât înalt, iar la înălțimea celei de a treia sau a patra vertebră cervicală.

Astfel, aerul din canalul de voce poate vibra puternic. Laringele ajunge adânc în piept, care crește efectul, cercetatorii sugereaza. Pentru experimentele ulterioare, Charlton si colegii sai a participat la 140 de bărbați marai. animale individuale Diverse voce sunt comparate cu craniul la o valoare care este considerată un indice de creștere.

Mai lung koala, cu atât mai închis sunetul face. La încheierea biologi care trăiesc numai în marsupiale Australia a raportat valoarea lui bas a creșterii sale. Cu toate acestea, cele mai multe dintre koalas de apel - o minciună completă, deoarece sunetul este transmis dimensiuni destul de exagerat. La fel ca ursuleți animale, evident, doresc să facă impresia vocea de bivol imens.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Koala de la DreamworldKoala de la Dreamworld
Animalul de companie perfectăAnimalul de companie perfectă
Panda și koala, caracteristici structuralePanda și koala, caracteristici structurale
Ce ai făcut la casa mea?Ce ai făcut la casa mea?
Se rezolvă misterul amprentarea koalasSe rezolvă misterul amprentarea koalas
Animalele de păduri mixte în AustraliaAnimalele de păduri mixte în Australia
Koala Sydney, Milli și Tucker a Taronga ZooKoala Sydney, Milli și Tucker a Taronga Zoo
Taronga Gradina zoologica are un nou koala de sex masculinTaronga Gradina zoologica are un nou koala de sex masculin
Nou koala pentru copii de la Taronga ZooNou koala pentru copii de la Taronga Zoo
Ne îmbrățișăm, prietenii mei!Ne îmbrățișăm, prietenii mei!
» » » Oamenii de știință au descoperit secretul vocile puternice ale koala
© 2021 rum.perhegrigh.ru