rum.perhegrigh.ru

Lupta între lei și bivoli din Botswana

Cireadă de bivoli da riposta reală la lei foame Pride, când a decis să atace una dintre hoinari de la adulții tineri. vițel bivol mici au reușit în mod miraculos să scape de colții ascuțite ale prădători.

Lupta între lei și bivoli din Botswana

Foto: Ben Cranke / Okavango mlaștinile din Botswana, Africa de Sud

Această scenă dramatică a fost capabil de a capta mlaștinilor British Wildlife Fotografie Benu Krenke (Ben Cranke) Okovango în Botswana (Okavango mlaștinile din Botswana), în Africa de Sud. Englezul a făcut o călătorie specială de la Londra la margine, pentru a face fotografii ale faunei locale.

Lupta între lei și bivoli din Botswana

- Am ajuns în Botswana în safari pentru a trage sălbatice în Africa de Sud și a locuitorilor săi, dar niciodată nu m-am așteptat să văd un astfel de eveniment tragic - spune fotograful în vârstă de 49 de ani. - Aerul a fost literalmente electrificate, iar inima mea sa scufundat - spune Ben.

Lupta între lei și bivoli din Botswana

- leu foame înconjurat una dintre micul bivol și au fost gata să-l rupă în bucăți, atunci când s-au grabit spre mama vițel furios, dar ea nu a fost imediat în stare să mă lupt cu el, - a spus dl Krenke.

Lupta între lei și bivoli din Botswana



- Dar leul nu se va retrage, deși conștient de cât de periculos poate fi de a avea această confruntare. Predators au fost foame și au luptat până la capăt pentru prada lor. Pe deplin conștient de ceea ce se întâmplă, am fost încă pe marginea unui mic vițel de bivol. Chiar am vrut ca el să rămână în viață!

Lupta între lei și bivoli din Botswana

- Toate acestea confruntare a avut loc în șuruburi Botswana. Stropii de noroi a zburat dintr-o parte în alta! Imaginea a fost impresionant. - Mama vițel s-au grabit cu disperare la lionesses care bătuse aproape copilul ei. Ea a reușit să abată atenția lor, și de bivol de vițel fugit.

Lupta între lei și bivoli din Botswana

- Am fost surprins de cât de repede pentru vârsta lor ar putea fi un vițel de bivol. El trebuie să fi petrecut toată puterea lui să se rupă de leoaice foame, dar dacă nu pentru mama sa și alți bivoli, care au venit în ajutor, zilele lui vor fi numerotate - spune reporterilor Ben Krenke The Daily Mail.

Lupta între lei și bivoli din Botswana

- Când sa terminat, iar ultimul bivol urmărit un leu, am simțit o ușurare incredibilă și bucurie pentru acest copil, - a spus fotograful. - O mamă curajoasă și puiul său a mers adânc în etapa în care se pot simți în siguranță ...

Lupta între lei și bivoli din Botswana

Foto: Ben Cranke / Okavango mlaștinile din Botswana, Africa de Sud
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Prietenia neobișnuită între fotograf și mangustePrietenia neobișnuită între fotograf și manguste
Amerindienii sărbători nașterea unui bivol albAmerindienii sărbători nașterea unui bivol alb
Vedere de sus: fotografii uimitoare animale OkavangoVedere de sus: fotografii uimitoare animale Okavango
Bison care trăiesc în casa „bivol de fugă“Bison care trăiesc în casa „bivol de fugă“
Fenech CaliforniaFenech California
Eagles stepa pus în scenă o luptă din cauza producțieiEagles stepa pus în scenă o luptă din cauza producției
Bivoli împotriva unui leuBivoli împotriva unui leu
Rularea girafe de fotograf Charlene bakkioniRularea girafe de fotograf Charlene bakkioni
Cuplu african câine sălbatic din Edinburgh ZooCuplu african câine sălbatic din Edinburgh Zoo
Leul a trebuit să urce un copac pentru a scăpa de bivolLeul a trebuit să urce un copac pentru a scăpa de bivol
» » » Lupta între lei și bivoli din Botswana
© 2021 rum.perhegrigh.ru