rum.perhegrigh.ru

Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana

Aceste imagini de neuitat realizate în Delta Okavango, din Botswana (Delta Okavango din Botswana) fauna sălbatică fotograf Grant Atkinson (Grant Atkinson), care au venit la mlaștinile Okavango, pentru a face fotografii de animale sălbatice.

Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana

Foto: Grant Atkinson

Delta Okavango este cea mai mare din lume Delta interior al planetei. În plus, caracterul său unic este faptul că, în aceste locuri există o coliziune este extrem de zone umede fertile și terenuri aride ale deșertului Kalahari.

Delta a devenit un refugiu pentru o varietate de animale și plante. Și scăzuți literalmente ajunge atrage rătăcitor turme de animale de stepă, cum ar fi bivoli, zebre, antilope și elefanți. Printre prădători care urmează aceste efective - a se vedea lei, leoparzi si hiene.

Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana

Grant Atkinson, care a venit aici cu speranța de a se întâlni cu lumea bogată și diversă de animale sălbatice, a primit mult mai mult - a întâlnit două animale luptă între ele, iar unul dintre ei a trebuit să iasă din această luptă victorios.



- Young leoaica a încercat să se strecoare pe asistenta medicala Impala - spune fotograful - corpul ei a fost tensionat ... Predator a fost gata să atace antilopa. Am stat în pregătire, să nu pierdeți momentul mult-așteptat al adevărului. M-am simțit rău pentru Impala, dar este o astfel de viață în aceste condiții dure.

Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana

- După un moment leoaica sa grăbit direct victimei. Se pare că antilope nu poate scăpa din ghearele ascuțite și dinți. Cu toate acestea, incredibil impala sărituri dormit viața ei. Ea a reușit să se furișa și să sară să scape de o leoaică. Ea literalmente alunecat din ea sub nas, - spune dl Atkinson.

- A fost un moment incredibil de adevăr - spune omul. - În lumea de animale sălbatice, chiar și cel mai mare pradator aceste locuri pot fi lăsate fără cină. Și, deși mă bucur că Impala a reușit să scape, dar încă îmi părea rău pentru leoaică. Și, deși era aproape de succes, dar antilopa a fost mai rapid.

Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana

Potrivit fotografului, a fost un spectacol foarte interesant, deoarece el nu se aștepta ca el va asista la o astfel de vânătoare. - Am văzut leii înainte de a prinde deja pradă, dar o vânătoare cu drepturi depline am văzut pentru prima dată, - spune dl Atkinson.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Ralph - cel mai mare iepure din lume!Ralph - cel mai mare iepure din lume!
Cub Nyala a fost prima vaccinareCub Nyala a fost prima vaccinare
Vedere de sus: fotografii uimitoare animale OkavangoVedere de sus: fotografii uimitoare animale Okavango
Lupta între girafe în Sabi rezervă SABILupta între girafe în Sabi rezervă SABI
Întoarcere pescărușÎntoarcere pescăruș
Rularea girafe de fotograf Charlene bakkioniRularea girafe de fotograf Charlene bakkioni
Impala este ascuns de urmărire într-o mașină cu turiștiImpala este ascuns de urmărire într-o mașină cu turiști
Cele mai rapide animale terestreCele mai rapide animale terestre
Întâlnire neașteptată cu un hipopotam gigantÎntâlnire neașteptată cu un hipopotam gigant
Hippo Hărțuirea pe râul Chobe în BotswanaHippo Hărțuirea pe râul Chobe în Botswana
» » » Salvarea salt impala în rezervația naturală din Botswana
© 2021 rum.perhegrigh.ru