rum.perhegrigh.ru

Ah, da, un cameleon!

Trebuie să fie foarte frustrant atunci când cina este în zona de inaccesibilității, cu toate acestea, pentru această șopârlă nu este o problemă.

Ah, da, un cameleon!

vânătoare Chameleon. Indonezia / Shikhei Goh

În timpul cameleon de vânătoare regulat folosește cu dexteritate limba ei foarte repede și la fel de mult, a cărui lungime este de două ori lungimea corpului său. Acest miracol este capabil să înțeleagă limba de sacrificiu doar o fracțiune de secundă.

Pe aceste fotografii uimitoare arată în mod clar cameleonul de vânătoare extraordinar pe cricket nu bănuiește nimic. Reptile agățându-se de lama subțire de iarbă, sacrificiu suficient limba lipicios.

Ah, da, un cameleon!

Indonezia / Shikhei Goh

Această serie de imagini a fost posibil să se facă fotograf în vârstă de 39 de ani din Indonezia sikha Guohua (Shikhei Goh). - Am fost de mers pe jos prin câmp pe insula Batam (Batam Island) în Indonezia, și dintr-o dată a observat acest cameleon superb și pline de culoare - spune sikha - el doar așteptat, așezat pe o lamă subțire de iarbă.

Ah, da, un cameleon!

Indonezia / Shikhei Goh

- Chameleon a observat că o plantă vecină a stat de cricket. Și dintr-o dată șopârla dintr-o dată „împușcat“ cu limbajul său unic cu o viteză neobișnuită. Toate acestea sa întâmplat într-o clipă, dar pentru a face aceste fotografii mi-a luat aproximativ 40 de minute.

Dupa ce a mancat, cameleon a mers în jos lama de iarbă și a plecat, ca și cum nimic nu sa intamplat pe despre afacerea lor. - A fost o priveliște incredibilă. Foarte precis și mișcare rapidă. Mi-a placut uitam cum „functioneaza“ natura.



Ah, da, un cameleon!

Indonezia / Shikhei Goh

Cameleonii sunt cunoscute pentru capacitatea lor unică de a schimba culoarea corpului tau. Această capacitate este legată de specificul structurii pielii acestei șopârlă. În stratul exterior și pielea mai adânc situate celulele ramificarea speciale - cromatofori care contin granule de diferite pigmenți de negru, roșu, maro închis și culorile galben.

Când procesele sunt reduse cromatofori, granulele de pigment sunt redistribuite, astfel încât concentrația lor cea mai mare este în centrul celulei, prin care pielea cameleonului dobândește sau culoare galben albicios. Și când centrul stratului de fibre se concentreaza celule de pigment de culoare închisă, pielea lor devine întuneric. Combinația acestor pigmenți duce la apariția altor culori.

Ah, da, un cameleon!

Indonezia / Shikhei Goh

- Îmi place animale sălbatice și ca să-i fotografieze - fotograf recunoscut - dar acest lucru este cele mai bune fotografii mele. Văzând fotografiile lor deja complet gata, am fost doar uimit de cât de clar cameleon de vânătoare vizibile.

„Iubesc natura și fotografia mult, dar e mai bine fotografiile mele. Văzând rezultatele muncii lor, am fost uimit, pentru că aceste imagini arată toate atât de clară și perfectă. "

Ah, da, un cameleon!

Indonezia / Shikhei Goh

La cameleon mușchii și oasele, prin care impusca limba lui 0,07 secunde special adaptate. Mai recent, biologii au descoperit ca speciile mai mici de limbi cameleoni mai lungi.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Google Earth vă ajută să descopere noi specii de cameleoniGoogle Earth vă ajută să descopere noi specii de cameleoni
În Anglia, în grădina zoologică Exmoor născut cameleoni rareÎn Anglia, în grădina zoologică Exmoor născut cameleoni rare
Chameleon și un fluture - un duo neobișnuitChameleon și un fluture - un duo neobișnuit
Chameleon tricorn JacksonChameleon tricorn Jackson
Leopard cameleon din Carolina de Sud AquariumLeopard cameleon din Carolina de Sud Aquarium
Mantis de echitatie un melcMantis de echitatie un melc
Chameleon: reproducereaChameleon: reproducerea
Închide cameleon din YemenÎnchide cameleon din Yemen
Fotograf macacFotograf macac
Cea mai lungă insectă din lumeCea mai lungă insectă din lume
» » » Ah, da, un cameleon!
© 2021 rum.perhegrigh.ru