rum.perhegrigh.ru

Urs polar Curios din Churchill

Wildlife fotograf Bill Drumm (Bill Drumm) a fost cu camera când sa uitat curios ursul polar. Aceste fotografii remarcabile au fost luate la Churchill, situat în partea de nord a provincia canadiană Manitoba, că malul golfului Hudson Arctic Ocean (Canada).

urs polar Curios din Churchill

Foto: Bill Drumm / Churchill în Manitoba, Canada

Churchill este numit, de asemenea, capitala mondială a urșilor polari sau albe. În octombrie și noiembrie, turistii vin aici pentru a vedea acest animal maiestuos, pentru că în această perioadă urșii polari efectuează migrația anuală de nord, devin delirant în imediata apropiere a orașului.

urs polar Curios din Churchill

În toamna, când după ploaie începe să ningă, iar din Oceanul Arctic suflă vânt puternic și rece începe să vină urși polari, care au fost împrăștiate anterior de-a lungul coastei. Potrivit multor ani de experiență animalele știu că în curând vor începe să fie acoperite de stratul de gheață Hudson Bay și urșii vin timp de vânătoare.

urs polar Curios din Churchill

Odată cu sosirea verii și topirea gheții la urșii polari vin vremuri grele, dar ele sunt bine adaptate la acest lucru. Animalul este capabil să încetinească metabolismul cu 70 la suta, care se încadrează într-o stare de poluspyachki. Firește, în această perioadă, urșii încă mai încearcă să găsească hrană și mai aproape de locuire umană.

urs polar Curios din Churchill

În vara urșii sunt adesea observate în râul Churchill, în cazul în care acestea încearcă să prindă Beluga, dar acesta din urmă a reușit să evite atacurile, deoarece acestea sunt suficient de mari pentru ursi. Prin urmare, ei trebuie să meargă foame pentru 2-3 luni până când apa din nou, nu se formează gheață. Și odată ce acest lucru se întâmplă, toți urșii merg de la Churchill.



urs polar Curios din Churchill

- Am observat un urs de la o distanță și a trebuit să se ascundă în remorcă, - spune fotograful în vârstă de 29 de ani de la Monterey (Statele Unite). - Am blocat camera mea pe fereastră și a început să tragă. Ursul era destul de tânăr, și, prin urmare, - interesant. Sa ridicat pe picioarele din spate și a început cu un interes se uita la aparatul de fotografiat, adulmecând-l din toate părțile.

urs polar Curios din Churchill

- Pentru o vreme, el a rătăcit aproape trailerul, învățând tot în jur. Când sa ridicat pe picioarele din spate, sa dovedit a fi atât de aproape încât am putut simți respirația puternică. Orice om care era lângă mine, un pic îngrijorat, pentru că au avut mai întâi să se întâlnească cu ursul atât de aproape - a spus Bill Drumm.

urs polar Curios din Churchill

urs polar Curios din Churchill

urs polar Aceasta se referă la o specie pe cale de dispariție. Toată lumea acum există aproximativ 25-30000 urși polari, aproximativ 15 000 de urși trăiesc în Canada și circa 10 mii - pe oamenii de rând din Golful Hudson.

urs polar Curios din Churchill

Foto: Bill Drumm / Churchill în Manitoba, Canada

urs polar Curios din Churchill

Foto: Bill Drumm / Churchill în Manitoba, Canada
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Puii Polar de grădină zoologică venăPuii Polar de grădină zoologică venă
Dog Elvis determină sarcina la urșii polariDog Elvis determină sarcina la urșii polari
Penguin și urs polarPenguin și urs polar
Vânătoare Osprey de fotograful britanic Bill DohertyVânătoare Osprey de fotograful britanic Bill Doherty
Buna dispozitieBuna dispozitie
Narcisse gropi șarpe în CanadaNarcisse gropi șarpe în Canada
Plante și animale de desert arcticPlante și animale de desert arctic
Urșii polari în rezervă ArcticUrșii polari în rezervă Arctic
Pui de urs polar de la o grădină zoologică din Toronto au supraviețuitPui de urs polar de la o grădină zoologică din Toronto au supraviețuit
Foci inelate sunt enumerate speciile pe cale de disparițieFoci inelate sunt enumerate speciile pe cale de dispariție
» » » Urs polar Curios din Churchill
© 2021 rum.perhegrigh.ru