rum.perhegrigh.ru

Hienă dungi Femeie și urmașul ei

Rare norocos găsește un fotograf de la întâlnire India Rajesh Pardeshi cu familia de hiene cu dungi. Unicitatea imaginilor sale este de a vedea că hiena de sex feminin și puii ei de pe suprafața pământului este aproape imposibil.

hienă dungi Femeie și urmașul ei

hiene dungate - animale nocturne si puii lor sunt cultivate în vizuini subterane, nu se arată în timpul zilei afară. Ei își părăsesc adăposturile în întuneric și întotdeauna vin înapoi înainte de răsăritul soarelui.

„Aceste imagini am făcut treizeci și cinci de kilometri de orașul meu natal Ahmednagar. În ultimii câțiva ani, am urmărit viața hiene cu dungi și niciodată nu le-a întâlnit în timpul zilei. A fost incredibil - hiena de sex feminin, cu doi pui părăsit adăpostul subteran în mijlocul zilei. Nu știu ce a determinat-o la acest act, dar a fost frumos sa ma uit la o trateze cu atenție urmașii lor „, - spune Rajesh.

hienă dungi Femeie și urmașul ei

hiene Striped - un animale foarte vechi care locuiau Africa, în urmă cu mai mult de două milioane de ani, și apoi răspândit în întreaga Orientul Mijlociu și Asia Centrală, Orientul Mijlociu și subcontinentul indian. Cu toate acestea, de atunci, numărul lor a scăzut în mod semnificativ, iar hiena astăzi cu dungi - o specie pe cale de dispariție: în sălbăticie, atunci nu au existat mai mult de zece mii de persoane.

Majoritatea hiene cu dungi - hoit. Din cauza obiceiul de a juca mort atunci când atac, hiene cu dungi considerate animale lașitate. Cu toate acestea, există cazuri în care sa comportat ca animale de pradă și ucide prada lor, și oameni chiar au atacat.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Animale Scavengerii: caracteristici ale animalelor neutralizanteAnimale Scavengerii: caracteristici ale animalelor neutralizante
Grădina zoologică din Praga a fost născut 11 copii girafăGrădina zoologică din Praga a fost născut 11 copii girafă
Budapest Zoo a introdus puii de șobolanBudapest Zoo a introdus puii de șobolan
Ursari hieneUrsari hiene
Denver Zoo a devenit noua casa a hiene țipătoareDenver Zoo a devenit noua casa a hiene țipătoare
Familia poartă pyayakkonena fotograf vilaFamilia poartă pyayakkonena fotograf vila
Tigroaică și pui din rezerva tadoba-andhariTigroaică și pui din rezerva tadoba-andhari
Prietenia neobișnuită între leilor tineri, hienă și pui de tigruPrietenia neobișnuită între leilor tineri, hienă și pui de tigru
Cu patru degete de la Cincinnati AriciCu patru degete de la Cincinnati Arici
Denver Gradina zoologica cresc tinere hienă pătatăDenver Gradina zoologica cresc tinere hienă pătată
» » » Hienă dungi Femeie și urmașul ei
© 2021 rum.perhegrigh.ru