rum.perhegrigh.ru

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Oraș Spartanburg (Spartanburg), situat în Carolina de Sud (SUA), a devenit cunoscut în întreaga țară, datorită unuia dintre locuitorii săi cu patru picioare.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Nouă ani de câine rasa Border Collie pe nume Chaser (Chaser) realizează mai mult de 1000 de cuvinte. În plus, este ușor să se facă distincția între substantive proprii și substantive comune și verbe.

stoc câine vocabular este în continuă creștere, și are capacitatea de a gândi logic și de a lua decizii în consecință, așa cum se credea anterior, ca a fost pe forțele doar maimuțe și delfini.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

O astfel de cunoaștere uimitoare a câinelui este obligat prin psihologia animalelor de la colegiu Vofforda (Wofford College din Spartanburg), în vârstă de 85 de ani, John Pilli (Ioan Pilley), care după pensionare este angajat cu câinele în fiecare zi.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Este firesc ca un astfel de succes incredibil a ajuns câinele imediat, nu pentru o zi. Chaser a devenit cunoscut în 2011, datorită articolului, „Procese de comportament“, publicat în revista.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Câinele a învățat să asocieze cuvinte noi cu obiecte familiare și ar putea fi clasificate în categorii. De exemplu, știind că bilele sunt categoria „jucării“, dar bine-cunoscut „Frisbee“ nu mai este inclusă.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Câinele a intrat în casa lui John Pilli în 2004, în vârsta de 2 luni, acum, zece ani mai târziu, Prodigy câine a învățat nu numai să se facă distincția între clase de obiecte, dar, de asemenea, să țină cont de două concepte simultan. Acum, psiholog angajat pentru a preda sintaxa Chaser!



Câine care înțelege o mie de cuvinte

- La început, m-am antrenat numai ascultare câine comenzi cum ar fi „Stai!“, „Jos!“ „Stop!“ - spune John Pilli. - Și apoi a stăpânit alte comenzi, cum ar fi „Mănâncă!“, „Walk“, iar alții „crawl de!“.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

- De la începutul formării am folosit consolidare pozitivă, dar apoi a abandonat treptat această metodă. Acum Chaser face cu ușurință, fără tratează. Toate cursurile sunt ținute în cadrul jocului și it works mare.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

Anterior, Ph.D. a lucrat în principal cu șobolani și porumbei, dar apoi sa mutat la câini, inclusiv elevii lor mai capabili. Primul a fost un caine Yasha (Yasha), care a murit în 1990, lăsând o rană adâncă în inima profesorului până la urmăritor.

Câine care înțelege o mie de cuvinte

- Ea are o sete imensă de cunoaștere, - spune John Pilli într-un interviu cu reporterii MailOnline. - Am avut o înțelegere timp de cinci ore pe zi! Uneori, eu cad eu sunt de la epuizare, si aroganta ei.

Video: John Pilley

- Chaser - cel mai frecvent câine - spune psihologul. - Sper că oamenii vor fi mai implicat cu animalele lor, să le învețe ceva nou. Nu mă refer doar știind cuvintele, dar, de asemenea, un studiu de câinele său. Aflați ce face câinele fericit, și lăsați-l să se dezvolte.

Video: John Pilley
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Loris mici din Carolina de NordLoris mici din Carolina de Nord
Natura și descrierea collie (collie)Natura și descrierea collie (collie)
Este întotdeauna Ariciul Ariciul numit?Este întotdeauna Ariciul Ariciul numit?
Oceloți-gemeni s-au născut în Carolina de NordOceloți-gemeni s-au născut în Carolina de Nord
Pe masura ce cainele se dezvolta creierul, sau dacă câinele este capabil de a lua decizii?Pe masura ce cainele se dezvolta creierul, sau dacă câinele este capabil de a lua decizii?
Leopard cameleon din Carolina de Sud AquariumLeopard cameleon din Carolina de Sud Aquarium
Incredibil cimpanzeu prietenie și puiulIncredibil cimpanzeu prietenie și puiul
Crese frontieră crescătorii CollieCrese frontieră crescătorii Collie
Descrierea border collie rasaDescrierea border collie rasa
O goana incredibil pentru un delfin ucigaș balenăO goana incredibil pentru un delfin ucigaș balenă
» » » Câine care înțelege o mie de cuvinte
© 2021 rum.perhegrigh.ru