rum.perhegrigh.ru

Papagal Smyshlony, poreclit Figaro

Mai recent, oamenii de știință au crezut că animalele cele mai inteligente maimuțe, care sunt capabile să utilizeze mijloacele la îndemână (de exemplu, pietre sau ramuri) pentru producția de alimente. Cu toate acestea, după cum sa dovedit în ultimele teste, în plus față de maimuțe pentru a crea și de a folosi „unelte“ poate și o pasăre!

papagal Smyshlony, poreclit Figaro

De exemplu, un papagal pe nume Figaro are o astfel de minte dezvoltate, care pot obține produse alimentare, chiar fiind blocat într-o cușcă. Cum o face?!

„Am localizat în imediata vecinătate a celulei cu o piuliță papagal. Figaro nu a putut să-l fie cu ajutorul ciocului, sau prin intermediul cuplajelor. Parrot a fost conștient de ea, și apoi începe distracția „- el spune despre rezultatele cercetării unul dintre oamenii de stiinta de la Universitatea Oxford, unde a efectuat supraveghere.

papagal Smyshlony, poreclit Figaro



Bright papagal mușca cușcă un pic, dar o așchie lung. Ținându-l în cioc, ea îl împinge prin gratiile cuștii și împinse ușor piulița râvnit din partea lui. Atunci când produsele alimentare sunt furnizate în imediata vecinătate, am scuipat dintr-o feliuta lui Figaro și deja folosind ciocul luat prada lor!

papagal Smyshlony, poreclit Figaro

Ingeniozitatea oamenii de știință papagal aruncat în stare de șoc, așa cum nimeni nu înainte de a nu putea crede că păsările sunt capabili să gândească logic. Acum este planificat să organizeze teste suplimentare, ca oamenii de stiinta de la Universitatea Oxford cred că Figaro nu este singurul de acest gen.

„În testele viitoare vom folosi alte tipuri de papagali, pentru a afla ce pot face. Nu am putut crede că Figaro este atât de inteligent. Totul a început cu faptul că, pentru a-l într-o cușcă laminate într-o piatră mică (cred că a fost o pietricică). Figaro câteva zile eu joc cu aceste pietre, rostogolindu-l peste celulele de podea. O piatră a zburat afară din cușcă și pune într-un cuplu de centimetri de nuiele sale. A fost apoi că Figaro și ne-a surprins: a rupt o mică crenguță de planta, care a fost în celula sa, și a folosit-o să se întoarcă înapoi de piatră „, - spune Dr. Alice Auersberg !.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Când papagalii încep să vorbească și cum să accelereze acest proces?Când papagalii încep să vorbească și cum să accelereze acest proces?
87 Ani vechi papagal Poncho87 Ani vechi papagal Poncho
Cine este mai inteligent - un corb sau un papagal?Cine este mai inteligent - un corb sau un papagal?
Boli cioc budgiesBoli cioc budgies
Vorbind papagal JacoVorbind papagal Jaco
Cioc le lipseșteCioc le lipsește
Cum de a preda o baie perus?Cum de a preda o baie perus?
Papagal papagalul in casa taPapagal papagalul in casa ta
Perus cușcă roadere: pentru a înțelege motivelePerus cușcă roadere: pentru a înțelege motivele
Nume de păsări și papagaliNume de păsări și papagali
» » » Papagal Smyshlony, poreclit Figaro
© 2021 rum.perhegrigh.ru