rum.perhegrigh.ru

Frica de furtuni la câini

Frica de furtună - este o frică excesivă a fenomenelor naturale asociate cu furtuni și fulgere. Cel mai adesea este cauzata doar de sunetul unui tunet. câine Cu toate acestea, uneori, de asemenea, speriat de factori de confuzie (ploaie, schimbările de presiune atmosferică, mirosul de ozon și t. D.).

frica de furtuni la câini

Foarte adesea o teama de furtuni observate la câini care nu au auzit tunete sunete la o vârstă fragedă. Se determină prezența fobie la câini pot fi următoarele semne, a remarcat într-o furtună sau în timpul acesta:

  • anxietate în creștere, Discus;

  • țiuit, latre;

  • incontinență;

  • încearcă să se ascundă, de evacuare;

  • apel pentru protecția proprietarului;

  • negarea alimentelor;

  • ignorând comenzile;



  • tremor;

  • dificultăți de respirație;

  • încercând să iasă din casă.

Deoarece fobie este adesea îmbunătățită în timp. Câinele începe să se teamă nu numai tunete, dar suna similar cu acesta (artificii, focuri de armă, Claps tare și așa mai departe. D.). Cu această abatere, este imperios necesar de a lupta, pentru că în timpul atacurilor de panica cainele poate te vătăma sau fugi.

Remediu de teama de furtuni

În cazul în care câinele este nervos în timpul furtunilor, dar este de sub control, se supune comenzi si nu intra in panica, situația nu este atât de gravă. Distrage câinele, se joace cu ea, având în sesiune de formare a petrecut sau dându-i jucăria ei foarte favorit. Astfel, vă va înlocui asocierile negative evocate o furtună, pozitivă. Este extrem de important să nu pentru a încerca să calmeze câinele. Proprietarul trebuie să se comporte cu încredere și nu pentru a arăta frica de furtuna. Gazda, mângâietoare, mangaind sau tremurături hrana pentru animale, încurajând astfel teama sa, prin care câinele începe numărarea panică răspuns corect la furtuna.

În cazul în care câinele reacționează la furtuna peste, decât doar un motiv de îngrijorare, fără tragere de inimă se supune comenzi sau le va ignora, este posibil să se recurgă la alte mijloace. Găsiți un record bun de sunete tunet. Din când în când includ înregistrarea la un volum redus. În cazul în care câinele va reacționa pentru a înregistra relativ liniștită (de exemplu, transformarea urechi), timp după timp, crește treptat volumul. În acest caz, se joace cu câinele și să încurajeze comportamentul ei calm. Ca urmare, animalul trebuie sa se obisnuiasca cu sunetul de tunete și a opri panică în timpul acestei furtuni.

Pregătirea fizică pentru câini cu fobii de zgomot dublu util. Activitatea fizică nu obosesc numai câinele, lăsând-o mai puțină energie pentru a intra in panica, dar, de asemenea, crește nivelul de serotonină din sânge, care servește un sedativ natural. În fiecare zi, să ia timp să se antreneze cu animalul de companie. Sezonul de furtuna este cantitatea de activitate fizică poate crește.

În cazurile atunci când o astfel de terapie este ineficientă, Medicul veterinar poate prescrie medicamente. Este de a primi inhibitori ai recaptării serotoninei, antidepresive triciclice sau alte medicamente.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
În cazul în care există o frică la câiniÎn cazul în care există o frică la câini
Frica de câini: norma sau patologie? Pentru a înțelege problemaFrica de câini: norma sau patologie? Pentru a înțelege problema
Informații utile pentru cei a căror pisica se teme de tot!Informații utile pentru cei a căror pisica se teme de tot!
Cum se dezvata cainele tau frică de zgomotCum se dezvata cainele tau frică de zgomot
Cum să învețe câinele să fie singur acasăCum să învețe câinele să fie singur acasă
„Nu te teme, eu sunt cu tine“: corectarea fricii la câini„Nu te teme, eu sunt cu tine“: corectarea fricii la câini
Școlarizarea câini de vânătoare pentru fotografiiȘcolarizarea câini de vânătoare pentru fotografii
Cum să învețe câinele să nu fie frică?Cum să învețe câinele să nu fie frică?
Câinele se teme de zgomote puternice: cauzele și metodele de depășireCâinele se teme de zgomote puternice: cauzele și metodele de depășire
„Mi-e teamă, mi-e teamă“: o fobie pisică și temerile„Mi-e teamă, mi-e teamă“: o fobie pisică și temerile
» » » Frica de furtuni la câini
© 2021 rum.perhegrigh.ru