rum.perhegrigh.ru

Sfaturi pentru începători acvaristi: pregătirea corespunzătoare a bulion turbă



Sfaturi pentru începători acvaristi: pregătirea corespunzătoare a bulion turbă

Probabil ai auzit despre metodele de acidifiere a apei din acvariu. Care necesită acidificare, sper, de asemenea, în curs. (De la autor: .. Pentru cei care nu știu, mă grăbesc să comunice următoarele acidificarea apei din acvariu este necesară numai în anumite cazuri, de exemplu, există unele pesti care prospera numai în apă acidă și nici o altă apă nu este potrivit pentru ei, perioada.! nu va lista toate tipurile de pește 0 vor fi discutate într-un articol separat. acum, vreau să vă spun despre prepararea unui bulion special de turbă, care este folosit nu numai pentru acvarii comunitare, dar, de asemenea, pentru a depune icre. Deci!

Voi începe cu faptul că mulți "verde" sfaturi acvaristi citiți cu atenție suficient. De exemplu, am primit recent o scrisoare în care unul dintre acești nou-veniți, sa plâns că după aplicarea bulionului toți peștii lui au murit! el a fost de acord și a trimis la cererea mea de a trimite un pachet de fotografie cu turbă. Și ce am văzut? Pe pachet era scris cu compoziția de turbă. în care, în plus față de turbă, au fost unele dintre celelalte îngrășăminte! Dar înainte de asta, am explicat în mod clar și chiar izolat în punctul articol care turba trebuie sa fie curat! nou-venit se pare că a decis că acest lucru "fleac"Deoarece conținutul gazonului altor substanțe pot fi ignorate. Asta e ceea ce a plătit. Deci, primul lucru pe care trebuie să înțeleagă atunci când cumpără turba - turba trebuie sa fie curate, fără impurități. Pentru impurități (minerale) sunt utile pentru planta, dar este extrem de periculos să pescuiască! Sper că nu va repeta greșeala "verde" începător. Du-te și rândul său, la întrebarea: de unde puteți cumpăra turbă? Turba pot fi achiziționate de la magazinele de specialitate de grădină și chiar supermarketuri: in departamente, care sunt dedicate horticole și de afaceri. Citiți cu atenție rezumatul pe ambalaj: Da turbă cu impurități, și nu este curat - asta e, și atunci ai nevoie. (Nota autorului: Ne pare rău pentru repetarea frecventă la fel, dar eu o fac în mod special pentru că nu ați făcut prost). Prin achiziționarea sac de turbă și aducerea acasă pentru a despacheta și de a inspecta-l cu atenție. Acest turbă fără aditivi trebuie să facă nici un mirosuri străine: miroase a pământ și humus!

Acum vom lua o capacitate - un vas emailat sau tigaie. Pune într-un container de câteva bucăți de turbă și se toarnă un litru de apă. (Nota autorului: cantitatea de apă și de turbă, practic, nu contează, dar aceasta nu înseamnă că turbă kilogram suficient de linguriță de apă Eu folosesc personal aceeași schemă: .. Cincizeci de grame de turbă per litru de apă). Puneți gazon inmuiat la foc mic și se fierbe timp de 20 de minute. Să se răcească și se filtrează soluția prin mai multe straturi de tifon și lână. (De autorul: ia tifon, pune-l într-un strat de vată, capacul superior cu un alt strat de tifon și acoperite pe marginile spire. "pernă"-Filter. Aici prin ea și se filtrează soluția. Există, de asemenea, un mod mai convenabil: nailon ciorap! Ruptă de ciorapul "ciorap", Se pune intr-un borcan și se toarnă soluția: nu va primi nici bucăți de sedimente în borcan). Un litru de bulion este suficient pentru 100 de litri de apa de acvariu.

Există, de asemenea, așa-numitele infuzie de turbă. El se pregătește chiar mai ușor: a pus turba într-un recipient umplut cu apă, dar nu se fierbe, ci pur și simplu se lasa la infuzat timp de o zi. Folosit precum și bulion: o perfuzie litru în 100 litri de apă.

Există unele subtilități. De exemplu, într-un bulion (răcit) sau perfuzia poate fi pus cinci sau șase boabe de cafea: apa se va da o mai "tropical" umbră. De asemenea, a adăugat o linguriță de ceai de stejar scoarței pe vârful unui cuțit, o pereche de conuri de arin trei piese. Dar este - pur voință acvarist. Indicatorul nu este necesar: adăugați un decoct sau infuzie, atâta timp cât apa din rezervor nu va primi un frumos nuanță de lumină chihlimbar.

Asta e tot. Mult noroc și te văd în curând!

Video: Sfaturi pentru începători acvaristi: pregătirea corespunzătoare a bulion turbă

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Marin AcvariulMarin Acvariul
Aquaria in casa ta: acvariu, pesti, planteAquaria in casa ta: acvariu, pesti, plante
Plante de acvariuPlante de acvariu
Pesti de acvariu pentru incepatori: primul acvariuPesti de acvariu pentru incepatori: primul acvariu
Ce să se hrănească peștii de acvariu prăji?Ce să se hrănească peștii de acvariu prăji?
Neon roșu, sau tetra cardinal (paracheirodon axelrodi)Neon roșu, sau tetra cardinal (paracheirodon axelrodi)
Lumea de pește avkariumnyh: zebra distihodus (distichodus sexfasciatus)Lumea de pește avkariumnyh: zebra distihodus (distichodus sexfasciatus)
Sfaturi pentru incepatori acvaristiSfaturi pentru incepatori acvaristi
Pesti de acvariu: guppyPesti de acvariu: guppy
Conținutul de peșteConținutul de pește
» » Sfaturi pentru începători acvaristi: pregătirea corespunzătoare a bulion turbă
© 2021 rum.perhegrigh.ru