rum.perhegrigh.ru

Descriere pisici etiopiene. opinii

Natura AbisinianăAbisiniană - este o combinație unică de har, și o activitate neobișnuită. Iubitorii de rase neobișnuite de animale domestice ar trebui sa cu siguranta aceasta pisica minunat. Acesta diferă de pisicile obișnuite cu parul scurt, strâns la corp, precum și la fel de mare, de la distanță de la urechile celuilalt. Dar nu începe un animal de companie, bazată exclusiv pe aspectul său extraordinar. La urma urmei, astfel încât să puteți cădea în dragoste cu un animal de companie, acesta trebuie să îndeplinească pe deplin cerințele dumneavoastră în obiceiurile, natura și caracteristicile de îngrijire. Ia timp pentru a studia informațiile despre rasa, precum și citit comentarii.

conținut

Abisiniana - descrierea rasei și recenzii

Reprezentanții rasei au o dimensiune medie. Locuințe la pisici este, de obicei, de lungime medie, pisicile au un corp dens si musculos. pisici adulte Greutatea variază de la patru la șapte kilograme. Coada este lungă și îngustă, dar mai gros la baza. pisicile grațioase demonstrează flexibilitatea acesteia, precum și zvelt și picioare lungi, cu o formă ovală.

tipuri de culori

pisicile etiopiene au parul scurt, dar gros și dens. Firele de păr din lână în rasa au de multe ori culoarea originală în două sau trei benzi de diferite culori. Acest amestec de culoare se numește ticăie. Deși unele pisici nu au o astfel de culoare neobișnuită, cu toate acestea, și este considerat a fi norma. Datorită lână ticăie originală devine joc și strălucire.

Pussy aceasta rasa este aproape întotdeauna un întuneric spate, combinate cu piept de lumină, abdomen și picioare. Există mai multe tipuri de etiopian culoare:

  • albastru;
  • Roșu (denumit scorțișoară sau Sorrell);
  • Faun;
  • și sălbatice.

Natura pisicilor etiopiene

Descriere pisici etiopieneIubitorii de pace și liniște ar trebui să lase dorința sa de a cumpăra un astfel de animal de companie. Odată cu apariția Abisiniană în casa ta stabilit pentru totdeauna activitate, curiozitate, și o furtună de emoții.

reprezentanții rasa au următoarele aspecte pozitive:

  • inteligență extraordinară;
  • bunele maniere;
  • răspuns rapid.

Aceste pizde place să fie în mod constant în mișcare, să-și petreacă timpul cu interes și beneficii, pentru a învăța lucruri noi și să fie văzut. Rețineți că au nevoie de o atenție constantă, afecțiune și îngrijire, deci nu este necesar să se protejeze ei favorit de manifestarea acestor sentimente. Dacă nu aveți în locația sa de câteva ore pe zi, ai putea dedica un animal de companie - nu ar trebui să înceapă aceasta rasa.

Proprietarii Abissinok ar trebui să păstreze în minte: aceste animale sunt foarte curioase și curios. Ei vor fi în măsură să ajungă la colțurile cele mai secrete ale casei, din care nu aveați cunoștință. Natura acestor pisici există caracteristici cum ar fi îndărătnicie, deși acestea sunt destul de accomodating și conforme.

Abisinian pentru animale de companie va fi întotdeauna binevenit în casa ta cu mare bucurie și plăcere proprietarului, la rândul său, ar trebui să salutăm, de asemenea, pisica, da un pic de timp.

Nu vă așteptați ca calmul pitomitsy va rula în sus și adormi în poală în timp ce sunteți ocupat cu treburile lor. Mai degrabă, acesta va fi interesat de toate clasele dvs. poate încerca să ajute stăpânul său. Abisinian ar fi fericit să apese labele de pe tastatură, întoarce paginile cărții, pentru a rula în timp ce spălarea podelei și a deschide frigiderul picioare la momentul de gătit.

reprezentanții rasa sunt animale incredibil de iubitoare și ascultătoare. Ele sunt extrem de loiali și devotat stăpânului său. Abisinian fericit să vină difuzate la tine, dacă v-ar suna, poate îndeplini orice sarcină, este posibil, va da obiect aruncat. Aceste calități de pisici etiopiene sunt tipice, mai degrabă pentru câini decât pentru reprezentanții pisica.

De la deficiențe de rocă pot fi identificate următoarele:

  • preț ridicat;
  • neliniște;
  • mici așternut.

boli pisici etiopiene

Cuprins abisinianpisicile sunt etiopiene stare bună de sănătate și de bună. Ele sunt destul de inteligent, au o reacție bună. Aceasta rasa lipsesc unele boli care sunt comune pentru multe alte rase de pisici.

În ciuda acestui fapt, pisicile etiopiene se pot îmbolnăvi. Boala, care se numește amiloidoza renală, experții atribuit exclusiv acestei rase. Cu toate acestea, nu toate pisicile recupera de la aceasta boala trece-l la urmașii lor. Aceasta boala este o excepție destul de rar.

Îngrijire abisinian

Abisinian nu are nevoie de îngrijire specială. Datorită shorstke lor neobișnuite, scurt, gros și dens, etiopian necesită un minim de întreținere. Deși urechiușele este necesar să se acorde o atenție regulată. Nu uitați să perie pisicile urechi după cum este necesar, deoarece acestea sunt adesea contaminate din cauza formei sale.

În timpul estru, pisica se va comporta calm. Ca o regulă, pisicile dau naștere la 1-3 pui per sarcină. pisici Maximum urmași - 6 pisoi la un moment dat, totuși, se întâmplă foarte rar. abissinok sarcina dureaza 60-65 zile.



Reprezentanții rasei nu pot sta singur. Ei nu tezaurul de energie, deoarece acestea sunt în continuă mișcare. Animalele de companie ar trebui să se acorde atenție, pentru a trăi cu ei în armonie, să accepte ajutorul lor și de a ierta farse mici.

Pisoii nu ar trebui să cumpere exclusiv din crescătorii cu experiență, care a acordat o atenție la animalele de companie de socializare timpurie. contact regulat, dar discret la o vârstă timpurie este necesară pentru ca animalul să se stabilească în continuare relații prietenos și strânsă cu proprietarul său în viitor.

Rețineți că fiecare companie are propriile sale trăsături de personalitate și de caracter. Prin urmare, dezvăluirea propusă nu este întotdeauna pe deplin în conformitate cu caracteristicile unui anumit reprezentant al acestei rase.

Etiopiene - comentarii

Pentru a fi siguri în alegerea lor, este necesar să se asculte sfatul de gazde abissinok, recenzii, crescători de animale și oameni obișnuiți.

abisinianAm fost norocos să devină amanta acestei rase, atunci când puiul este de aproximativ două luni. Toate informațiile și recenzii ale rasei de pe Internet - adevărul. Abisinian sunt forfetare grațios și destul de activ de mușchi, care începe să caute aventura ar putea târască.

Odată ce ne-am adus acasă fata noastră, ea a ascuns imediat sub baie și sa așezat acolo pentru o lungă perioadă de timp - aproximativ o oră. În plus, este probabil să înceapă smekat, este timpul să ne dăm seama unde este și ceea ce este de fapt adus aici. Aici este locul unde a început distracția. Ea a început imediat să împingă nasul curios în fiecare colț al apartamentului nostru, treptat, sa grăbit pasul, și uite comportamentul său exemplar inițial.

Daca pisicuta ta nu are încă un an, este mai bine să ascunde cât mai mult posibil toate obiectele fragile și ușor casabile în apartament. Activitatea în abissinok de nedescris, ei pot juca prea mult timp și în mod accidental ravagii totul în calea sa. Cu varsta, desigur, un pic de Shush, devenind precaut, cu toate acestea, să continue să facă și să se joace ca niște copii.

Aceste pisici nu pot tolera singurătatea și plictiseala, le place atunci când stăpânul casei - atunci ei vor fi fericiți, și în orice mod de a arăta dragostea lor. Dar dacă sunteți în afara de multe ori și pentru perioade lungi de timp, de exemplu, în călătorii de afaceri sau reuniuni - aceasta rasa nu este pentru tine.

homychok

Mă ocup cu aceasta rasa de ceva timp. Dar eu nu am regretat că, odată ce a cumpărat pentru el însuși abisiniană. Aceste pisici sunt una dintre rasele cele mai vechi de pisici domestice. Strămoșii lor sunt pisici sălbatice care au trăit pe teritoriul Etiopiei. Angajate în creșterea rasei a început în 1870, cu toate că primul standard rasei publicate doar în 1889.

Etiopiene - reprezentanți ai elegante rase decorative de pisici cu parul scurt si urechi mari. Nu aș spune că acestea sunt mari, mai degrabă în miniatură. Dar, în ciuda dimensiunilor sale mici, aceste pisici nu pot fi numite fragile - ele au destul de mușchii și corp puternic. Un aspect neobișnuit și profund - una dintre trăsăturile caracteristice abissinok.

În ciuda originii sălbatice, animalul de companie va avea o buna dispozitie si jucaus. Nervozitate, cum ar fi Abisiniană, uita-te pentru mai multe. Agitat, licitație, amuzant și interesant - toate aceste caracteristici co-există în abissinok natura. Ei - aides și prieteni cele mai extraordinare și loiali. fidelitatea lor este un pic ca câini. Doar o singură concluzie - doresc să cumpere un câine, dar nu poți? Cumpara etiopian!

mariwa

Caracteristică pisica rasaReprezentanții rasei, de la sine, suficient blând și tandru. Pașnică, dar necesită o atenție persoanei sale. Nu tolera fault sau lipsă de respect. În ciuda neobișnuit lor, au nevoie de îngrijire regulată. Ele sunt modest în produsele alimentare.

În ceea ce privește creșterea lor, aici sunt modest. Singurul dezavantaj pe care am fost în măsură să identifice în reproducere - un gunoi mic (de obicei 3-4 pisoi, nu mai mult). Mamele pot petrece zile pentru a linge puii lor nou-născuți. Desi pisicile la firimituri lor complet indiferente.

pisici etiopiene Ei se inteleg bine într-o casă cu pene, pisicile le sunt indiferente. În cazul în care o familie are copii mici, ar trebui să facă cu siguranta acest miracol neobișnuit. Dezavantaj - prețul ridicat de pisoi.

Vikulya

Natura acestei aur rasa. Preferata mea a venit la mine, chiar înainte de a-am luat familia mea. Am adus acest copil o prietenie puternica, m-am îndrăgostit de ea, la fel cum a făcut-o. Dar când am decis să se căsătorească și se mute cu soțul ei, într-adevăr îngrijorat, cum să reacționeze la noul membru al „echipei“ noastre fata mea. Surprinzător, păsărica a reacționat destul de calm, a luat fericit soțul meu și chiar a făcut prieteni cu el. Am fost placut surprins.

În plus, păsărica noastră nu țipa plictisitor în dimineața și în timpul preparării alimentelor. Mai degrabă plăcere murcit ca ea mângâindu duioșie drum spre casa lui.

redheaddy
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Abyssinians - animale de companie afectuos și blândAbyssinians - animale de companie afectuos și blând
Bobtail japonezBobtail japonez
Shu de zăpadăShu de zăpadă
Pisici cu blana scurtăPisici cu blana scurtă
AbisinianAbisinian
Cat de raseCat de rase
Birmanez, BirmaniaBirmanez, Birmania
KoratKorat
American CurlAmerican Curl
Rase de pisici cu blana scurtăRase de pisici cu blana scurtă
» » » Descriere pisici etiopiene. opinii
© 2021 rum.perhegrigh.ru