rum.perhegrigh.ru

Psihologie și comportamente ale pisicilor


Studiind psihologia pisicilor, omul descoperă o lume uimitoare plină de cruzime și sensibilitate, calm și pasiuni violente, trucuri și sinceritate dezarmantă. Comportamentul ciudat al pisicilor, natura sa controversată și decizii ilogice plasează adesea proprietarul într-un impas. Cum să înțeleagă ce conduce acțiunile tinerilor vânători care au reușit să îmblânzi ființa umană?

Raportul dintre pisici la oameni, animale și lumea este determinată de mai mulți factori care modelează caracterul pitomitsy. Acestea sunt toate în grade diferite, afectează alegerea pe care o face pisica în orice situație. Nu putem spune că comportamentul pisicilor domestice depinde în mare măsură de educație sau de moștenire a primit o experiență de viață sau de starea de spirit de moment - totul este important.

I - o pisică!


Majoritatea proprietarilor de animale de companie considera un membru al familiei sau chiar cineva ca niște copii, vorbind cu pisici, au vorbit cu un copil mic. Cu toate acestea, psihologia comportamentului pisicilor este complet diferit de spiritul și natura omului. Cu cât proprietarul acceptă faptul că pisica - o pisica, cu atât mai repede va începe să înțeleagă pitomitsy lor și să învețe să anticipeze acțiunile sale. Caracteristicile specifice ale comportamentului pisicilor - natura lor și o parte integrantă a lumii lor. Ciudat nevoie porumbelul nu a zbura, și speranța ciudat că pisica nu va mai fi pisica, pur și simplu pentru că l-ai luat la casa.


Deci, ceea ce este un pic creatura aflata in deriva? În primul rând, este un prădător adevărat, care determină în mare măsură comportamentul tipic de zi cu zi de pisică. Ca un prădător, pisica este pe partea de sus a lanțului alimentar: nu a fost urmărit cu scopul de a lua cina, și ea împărtășește toate victimele și oponenților, care pot oferi o mulțime de probleme. Dintr-o data, comportamentul agresiv-pisica fata de straini este adesea legat de acest fapt: „Savurează, eu nu pot, dar este destul de mare să-mi facă rău, atunci este necesar să se scape de el.“

În al doilea rând, pentru prădătorul este extrem de important să se păstreze teritoriul. eludează în mod regulat exploatațiile de frontieră, pisica nu permite de a captura un singur metru de „lor“ pământul, chiar dacă mâncarea în acest moment suficient. Uneori, un comportament nepotrivit pisici legate de protecția teritoriului, proprietarul este uimitor: „I-am hranei pentru animale, de îngrijire pentru ea, iar acest hussy ma shooing din propria mea grădină!“. Dar nu este nimic neobișnuit în acest sens. Pisica are lucruri feline bun simț: „Astăzi este plin de produse alimentare, dar ce se va întâmpla mâine?“.

rivalitate teritorială rigidă - motivul pentru care pisicile urasc schimbare, greu de suportat, și chiar să înlocuiască înlocuirea mobilierului de locuințe. Prin urmare, comportamentul agresiv al pisicii ataca un oaspete care a îndrăznit să ia o „canapea“ - normă absolută specii. Ospitalitate pentru pisici - un nonsens total. Berating pitomitsy la un astfel de moment, bărbatul ei intră în confruntare și conflict întărește numai. Dar dacă te porți ca o pisică arată un proprietar mustăcios pe care un oaspete - „Nu“, nu un invadator, și „trece prin“ agresiune va veni la La urma urmei, pisica reactioneaza cu calm la propriul lor fel, în cazul în care în mod clar că nici o pretenție pe teritoriu, și la doar încălziți la soare.

În al treilea rând, pisica - un pradator solitar, care se bazează adesea pe propria lor putere. Acesta este un moment extrem de important, realizând că un comportament neobișnuit pisica încetează să mai fie misterios și de neînțeles. Aceste animale sunt întotdeauna de alertă și amintiți-vă întotdeauna că ajutorul nu trebuie să aștepte: fie eu sau eu. Acesta este cel mai puternic instinct, care nu a reușit să câștige chiar mii de ani de evolutie! Dar, împreună cu înclinația naturală spre singurătate, pisica este loial om și-l lasă mult mai mult decât ar fi permis o altă pisică. Etologii cred că, în cele mai multe cazuri, comportamentul pisicilor domestice și relația lor cu persoana adăugată pe modelul de „mama-copil“. Adică, o pisica se referă la om ca o mamă, și ia rolul unui pisoi. animale Wayward „trage pătură“, încercarea de a obține un om pentru a juca rolul unui pisoi sau pisica sclav.

experiență


Comportamentul zilnică de pisici și câini este strâns legată de cea obținută pe parcursul întregii experiențe de viață. Bărbos Crafty, obișnuiți cu faptul că, în casa o mulțime de animale până la o vârstă vor încerca să apuca o bucată de cele mai delicioase și de a lua la fel de mult atentia de la oameni. Cat, în creștere singur, rareori lacomi, înghite bucăți de carne ca și cum ar încerca să ia ultima ei.


Comportamentul pisicii neliniștite în orice situație dată - este aproape întotdeauna un rezultat al experiențelor negative, obținute anterior. Deci pentru animale de companie, cu experiență curiozitatea copiilor și să se comporte pe tot parcursul vieții cu prudență atunci când se ocupă cu copii. Analizând comportamentul pisica domestica este important să ne amintim că animalele de companie are un bagaj de viață care influențează decizia sa.



ereditate


În multe privințe, natura, și, prin urmare, comportamentul este determinat de ereditate. Acest lucru este deosebit de vizibilă atunci când se compară diferite rase de pisici: siamez nu poate sta singur, pacient birmanez cu copii, persii aprecia viața privată. Aceasta presupune comportamentul pisicilor diferitelor grupuri de rasa: siamez urmeze în mod constant persoanei și le place să stea pe mâinile lor, birmanez jucaus cu copiii și nu se tem de familiaritate, persani urca mai mare atunci când străini vin la casa. pisici de rasa, ale căror strămoși - tramp stradă, mai degrabă intenționată și independentă, pentru că aceste calități sunt necesare pentru supraviețuire fără sprijinul unui om.

vârstă fragedă


Comportamentul pisicilor Psihologia se bazează nu numai pe instinct. Pisoi deja în lunile de vârstă are un caracter puternic, determină comportamentul său: Kiddy puternic să aibă loc în apropiere de lapte biberon, copiii lașe recunosc littermates mai activi. În comportamentul viitor se schimba rar: în cazul în care un copil a pus tendința de a domina, o pisica adulta nu va piti.

pregătire



Uneori, comportamentul pisica ciudat se explică prin maniere banale proaste. Acționând ca instincte prompte, pisica ne poate aduce o mulțime de probleme. Aducerea pisica, este important să fie coerent și să anticipeze acțiunile sale într-o situație dată. Neînțelept astăzi să se joace cu centura pisica de la roba lui, și o săptămână mai târziu să o pedepsească pentru că ea a sărit pe burtă și apucă ghearele în aceeași zonă. Observând pisici comportament ciudat, cred, nu dacă ești vinovat în faptul că astăzi sa comportat în acest fel, și nu altul?

Și, în sfârșit,


Tricolorul Vasilisa - un pitomitsy tanar, sociabil si foarte afectuos. Proprietarul ei a apelat la veterinar cu o plângere de comportament necorespunzător al pisicii: „Când mă duc la culcare, Vasilisa se potrivesc picioarele mele și mai degrabă mormăie. Dar, de îndată ce am încercat să o atingi, ea mă mușcă și fuge. " Medicul a sugerat că o astfel de agresiune atipic - o consecință a bolii, dar Vasilisa a fost complet sănătos. problema Zoopsychologists a fost rezolvată. Sa dovedit că proprietarul, a merge la culcare, pune pe crema de maini. O pisica nu vrea să haina ei a fost colorat.

Astfel de povestiri din zoopsychologists Arsenal - mii și mii. În cele mai multe cazuri, nici măcar nu au nevoie pentru a corecta comportamentul pisicilor: soluția problemei se află pe suprafață, trebuie doar să fie atent la detalii. Este important să ne amintim că pisica poate percepe o persoană la fel ca o pisică, care este, de a evalua acțiunile noastre și acțiunile noastre în ceea ce privește pisicile și singura cale. Pentru a înțelege situația de care aveți nevoie să te prezinți o pisica, incercati sa ma intorc pe locul ei și a vedea lumea prin ochii ei, pentru că animalul nu este în măsură să, și, prin urmare, intră într-un rol cade la noi.


Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Durata de viață a pisicilorDurata de viață a pisicilor
Strămoșii pisicilor domesticeStrămoșii pisicilor domestice
Cum este domesticirea pisicilor?Cum este domesticirea pisicilor?
Grija pentru pisiciGrija pentru pisici
Nouă vieți pisicăNouă vieți pisică
Maine CoonMaine Coon
Caracteristici pisici de auzCaracteristici pisici de auz
Pisică și de câinePisică și de câine
Casa CatCasa Cat
De ce pisica? Articole despre pisiciDe ce pisica? Articole despre pisici
» » Psihologie și comportamente ale pisicilor
© 2021 rum.perhegrigh.ru