rum.perhegrigh.ru

Erou de aur sau ca un câine a salvat viața unei persoane, proprietarul său

erou de aur

În mai 2011, organizație cu sediul în SUA Societatea umană acordat la ceremonia de premiere  Labrador de aur titlu onorific, poreclit Yogi - "Dog of the Year".

De asemenea, câinele a fost acordat o statuetă a făcut ca el în cristal și coada de argint.

Toate aceste onoruri Golden Retriever din Austin, Texas, a fost onorat pentru a salva viața stăpânului său, care a căzut grav, mersul pe bicicleta de munte. inginer mecanic în vârstă de 58 de ani, sa retras Paul Horton și Yoga au fost inseparabile de când Yogi a apărut în casa lui, ca un catelus.

Golden Retriever a salvat viațaÎn octombrie 2010, Yoga, ca de obicei însoțit stăpânul său, când a fost mersul pe bicicletă în apropierea lacului Travis și a fugit fără succes peste bordură.

„Am făcut această manevră, probabil de sute de ori, dar de data aceasta roata din fata mea pentru un motiv oarecare oprit, și am inerție a zburat peste ghidon și a aterizat pe capul lui“ - a declarat el unui reporter de ziar local Paul Horton.

Horton, ca de obicei, nu să poarte o cască de protecție, lovitura bătut inconștient. Când a venit la el nu se putea mișca, și de la nas si gura lui sângerau. Yoga lui credincios a fost lângă el.

Horton a fost atât de slab încât el a avut nici o putere de a apela pe cineva pentru ajutor. El abia putea șoptesc ceva cu o voce joasă, și aproximativ 30 de minute de mers pe jos și a pledat cu Yogi suna pe cineva pentru ajutor. În cele din urmă, câinele a fugit peste drum spre casa Horton și pe drum a venit peste vecinii lui Bruce și Maggie Tate. În mod normal, câine și liniștit neschimbat, latră cu furie, și sa comportat ca un nebun. Dându-și seama că era ceva rău, soțul Tate a urmat Yogi.

„Este uimitor că Yogi prima a ramas cu Horton, când este nevoie de el, și apoi a mers să caute ajutor, ne-a găsit și a condus“ - a declarat Bruce Tate. „Pavel era într-o stare deplorabilă. El a fost culcat într-un loc foarte singuratic. "

Horton a fost dus la spital, unde medicii l-au diagnosticat - măduva spinării prins una dintre vertebre. Din acest motiv, el a fost paralizat de jos a corpului.

„Faptul că câinele notificat rapid vecinii lor despre a avut loc probleme, a permis să livreze în timp util a proprietarului său la spital, și pentru a evita moartea de sufocare sau șoc dureros. El nu ar fi supraviețuit dacă ar fi găsit 3-4 ore după incident, „- a mărturisit medic șef al Departamentului de Spitalul Traumatologie din Austin, Dr. Juan La Torre.



Horton rămâne paralizat într-un scaun cu rotile, dar el are o dinamică pozitivă în restaurarea sensibilității picioarelor, trunchiului și din spate.

„După incident, Yogi se comportă complet diferit“, - spune Paul Horton, „el nu mi-e dor din ochi pentru un minut. Dacă mă duc în altă cameră, el mă urmează dacă sunt într-un scaun cu rotile va conduce la cinci metri în lateral, se va muta prea la 5 metri "

Yogi Horton lăsați fără o atenție numai atunci când soția lui cântă la pian de Chopin. Yoga se execută până la instrument și Whines la ritmul muzicii.

„Trebuie să fim câine special și unic de a face ceea ce a făcut yoga“ - spune Nicole Paquet, șeful organizației Societății umane din Texas. „Yoga a arătat modul în care legăturile puternice el cu stăpânul său, și modul în care toți suntem aproape de tovarășii lor cu patru picioare, și cât de mult avem nevoie de ele.“

Cititi mai multe despre rasa Retriever de aur și despre alte rase de caini

Golden Retriever a salvat viața Yoga

Golden Retriever a salvat viața Yoga - Dog Anul

Golden Retriever a salvat viața Yoga - Dog Anul

Golden Retriever a salvat viața Yoga - Dog Anul

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Istoria rasei, originea de aur (aur) RetrieverIstoria rasei, originea de aur (aur) Retriever
Poveste interesantă: Îmi place pentru LabradorPoveste interesantă: Îmi place pentru Labrador
O plimbare cu bicicleta, cu un câine - nu e greu corect?O plimbare cu bicicleta, cu un câine - nu e greu corect?
Eroi porumbeiEroi porumbei
Yaroslavl erou - Shepherd a fost acordat pentru lupta împotriva terorismuluiYaroslavl erou - Shepherd a fost acordat pentru lupta împotriva terorismului
Golden Retriever - o descriere a rasei, natura, standard, de formare și Puppy fotografiiGolden Retriever - o descriere a rasei, natura, standard, de formare și Puppy fotografii
Retriever de aurRetriever de aur
Standard și caracteristicile rasa de aur (aur) RetrieverStandard și caracteristicile rasa de aur (aur) Retriever
Retriever si Labrador: care este diferența? Descriere, fotografii si preturiRetriever si Labrador: care este diferența? Descriere, fotografii si preturi
Adevărat să manipulezeAdevărat să manipuleze
» » » Erou de aur sau ca un câine a salvat viața unei persoane, proprietarul său
© 2021 rum.perhegrigh.ru