rum.perhegrigh.ru

Am doar arma în lumina tuturor dulce?

În celebrul Australia Zoo Monart (Monarto Zoo) a prezentat un copil cimpanzeu șapte luni născut să-i la data de 21 august anul trecut. Pat, care suna Tsuri (Zuri) are natura vie și curios.

Am doar arma în lumina tuturor dulce?

Foto: Dave Mattners pentru Monarto Zoo

Tsuri mai mult timp în incinte spațioase, în mod independent explora zona înconjurătoare. Ea nu se teme să lipsească de la mama lor Zombie (Zombi) și prezintă fericit fețe amuzante, care prezintă în fața obiectivului camerei.

De fapt, nu este doar un copil pic de distracție în lumea de maimuță, mai ales expresia facială cimpanzeu este un mijloc foarte important de comunicare, care să permită să mențină relații strânse între indivizi. Diferite fețe cu buze poate insemna diferite stari de spirit maimuta - de la fire și blând violent și agresiv.

Am doar arma în lumina tuturor dulce?

Tsuri va sta cu mama lor timp de cel puțin cinci ani, nu a devenit încă pe deplin independentă. Despre bine îngrijit-o, iar restul grupului de sex feminin - aceasta permite maimuțele de a consolida legăturile de familie. În această perioadă, copilul trebuie să învețe o mulțime - tot ceea ce ar trebui să știe și să poată cimpanzei.



Crescând, Tsuri ia o anumită nișă din grupul: maimuță inteligent și plin de resurse este, cu atât mai mare va fi statutul său, și cu atât mai mult va respecta ceilalți membri ai grupului. Abilitatea de a comunica - aceasta este, probabil, cel mai important factor social care permite supraviețuirea cimpanzei în sălbăticie.

Am doar arma în lumina tuturor dulce?

Nașterea unui copil este un eveniment important pentru cimpanzei, îmbunătățește relația dintre toți membrii trupei maimuță, permițându-le să dobândească noi competențe și să stabilească o relație mai strânsă. Numeroase urmași se extinde animalele, permițându-le să înțeleagă mai bine reciproc.

Populația de cimpanzei sălbatice care trăiesc în Africa ecuatorială, a scăzut semnificativ în ultimii ani. De-a lungul ultimului deceniu, numărul acestora a scăzut cu aproape 90%. Pe scară largă de braconaj și pierderea habitatului provoca pagube grele acestor primate.

Am doar arma în lumina tuturor dulce?

Prin urmare, pentru grădina zoologică Monarto Zoo aprecia fiecare vițel născut la cimpanzeu lor. Ele fac eforturi uriașe pentru conservarea diversității genetice a acestei specii și va face tot posibilul pentru a avea aceste creaturi drăguț nu au dispărut de pe fața pământului pentru totdeauna.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Cimpanzeu CongoCimpanzeu Congo
Pui de cimpanzeu își găsește o nouă familiePui de cimpanzeu își găsește o nouă familie
Că cimpanzei mânca?Că cimpanzei mânca?
Cimpanzeii Rysenok și - cei mai buni prieteniCimpanzeii Rysenok și - cei mai buni prieteni
Tiny & ldquo; flacără & rdquo; și noua lui mamaTiny & ldquo; flacără & rdquo; și noua lui mama
Micul Zebra de la grădina zoologică monarto Australian ZooMicul Zebra de la grădina zoologică monarto Australian Zoo
Maimuță PrieteniMaimuță Prieteni
Wolf Mona Monkey de la grădina zoologică din SacramentoWolf Mona Monkey de la grădina zoologică din Sacramento
Incredibil cimpanzeu prietenie și puiulIncredibil cimpanzeu prietenie și puiul
În grădina zoologică din Varșovia alăptat maimuța veverițăÎn grădina zoologică din Varșovia alăptat maimuța veveriță
» » » Am doar arma în lumina tuturor dulce?
© 2021 rum.perhegrigh.ru