rum.perhegrigh.ru

În Indonezia, a găsit o formă pierdut de primate mici

Tarsier Pe o insulă Misty vârf de munte indoneziană Sulawesi (situată în Arhipelagul Malay) pentru prima dată în ultimii optzeci de ani, oamenii de știință au redescoperit un fel de Tarsier pitică, una dintre cele mai mici și cele mai rare primate planeta crește. Oamenii de știință au luat două luni pentru a prinde cei trei reprezentanți ai acestei specii îmblănit de marimea unui mouse-ului - doua femele si un mascul.
tarsiers pigmeu, după cum a sugerat de către unii cercetători, a fost pe cale de disparitie, care nu se poate spune doar despre a fi prins, amintit de existența lor, musca degetul om de știință Sharon Gursky, profesor de la Universitatea Texas A antropologice&M, care a luat parte la expediție.
„Poate, eu - singura persoană din lume care a mușcat vreodată pigmeu Tarsier,“ - a glumit Gursky într-un interviu telefonic.
„Asistentul meu încerca să-l țină, în timp ce am vrut să fixeze baliza pe gâtul lui. Este foarte dificil să le păstreze, deoarece ei pot transforma capul cu până la 180 de grade. Și așa sa dovedit - copilul răsucit și mușcat degetul meu. Mușcătura sa dovedit destul de sensibil, chiar am început să sângereze. "



Tarsier Tarsiers - primate neobișnuite care aparțin grupului de mamifere, care include, de asemenea, lemuri, maimuțe și oameni. Mai multe specii de tarsiers trăiesc pe diferite insule din Asia. tarsiers Dwarf numit motiv ulterior - greutatea lor este de numai aproximativ 50 de grame. Ei stau cu ochii mari și urechile sunt, de altfel, o anumită asemănare cu faimoasele Gremlins (de popular film de la Hollywood filmat deja în 1984).
Tarsier Tarsiers - insectivores nocturne, primate, printre care, de asemenea, scoate în evidență prezența unor gheare în loc de cuie obișnuite. După cum sa menționat mai sus, acest tip nu a fost observat de la 1921. În 2000, oamenii de știință indonezieni care au fost prinsi in capcanele șobolanii din Sulawesi zonele muntoase capturate accidental și a ucis un tarsier pigmeu. „Până la acel moment, nimeni nu a bănuit chiar că au existat, deoarece oamenii au fost în căutarea ei de zeci de ani, și nu a fost văzut sau auzit de ei“, - spune Gursky. Primul său grup urmarit tarsiers pitice vii la o înălțime de aproximativ 2 kilometri.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Google Earth vă ajută să descopere noi specii de cameleoniGoogle Earth vă ajută să descopere noi specii de cameleoni
Istoria vieții pe pământ, care sunt amphibamus?Istoria vieții pe pământ, care sunt amphibamus?
Bristol Zoo a prezentat pitică HippoBristol Zoo a prezentat pitică Hippo
Realizările științei moderne: când să se aștepte clonarea unui mamut?Realizările științei moderne: când să se aștepte clonarea unui mamut?
Rat fără molariRat fără molari
Marwell grădină zoologică născut hipopotam pigmeuMarwell grădină zoologică născut hipopotam pigmeu
Oamenii de stiinta numit Horsefly dupa BeyonceOamenii de stiinta numit Horsefly dupa Beyonce
Bat cu culoarea pandaBat cu culoarea panda
Cea mai lungă insectă din lumeCea mai lungă insectă din lume
În adâncurile Noua Zeelandă a prins un amfipode gigantÎn adâncurile Noua Zeelandă a prins un amfipode gigant
» » » În Indonezia, a găsit o formă pierdut de primate mici
© 2021 rum.perhegrigh.ru