rum.perhegrigh.ru

Auckland zoo s-au născut lilieci

Auckland Zoo (Auckland Zoo), în Noua Zeelandă, a prezentat doi tineri lilieci-coada scurta, născut încă de la mijlocul lunii noiembrie. Aceasta este prima progeniturile acest gen a apărut vreodată în această grădină zoologică.

Auckland zoo s-au născut lilieci

Foto: Ian Fish / Auckland Zoo

Potrivit experților, aceste lilieci sunt endemice pentru Noua Zeelandă, sunt amenințate cu dispariția, astfel încât grădina zoologică din Auckland încearcă să facă tot posibilul pentru a salva această specie.

Doi copii născuți gay, cu o greutate de aproximativ 4 grame, iar acum au o greutate de 14 grame fiecare. Toate două luni pentru puii mici alăptat oameni care nu numai că încălzea firimituri, dar acestea au fost alimentate dintr-o seringă la fiecare trei ore.

Auckland zoo s-au născut lilieci

- De obicei, liliecii-coada scurta de sex feminin dă naștere la un vițel, dar de data aceasta a adus două femei - spune coordonatorul părții medicale a lui Michael Wilson. - Am avut deja o experiență negativă, codul de liliac a dat naștere la doi copii, dar toate acestea au fost uciși, deoarece mama nu a fost în măsură să aducă ei. Deci, de data aceasta ne-am decis să atribuie aceste responsabilități în sine - subliniază coordonatorul.



- În primul rând ne-am îngrijit doar pentru un singur șoarece mic, dar văzând că al doilea pipernicit, și au decis să facă. Acum, ambele lilieci arata foarte bine si sa se simta bine. Doamna Wilson, are o vastă experiență în cultivarea de lilieci în Australia, a creat un program special care vă permite să crească numărul de urmași de șoareci-coada scurta din Noua Zeelandă.

Auckland zoo s-au născut lilieci

- Noi folosim un incubator portabil, care creează condițiile în care există șoareci puțin în sălbăticie. Se menține la o temperatură de 28- 29 de grade Celsius. În plus, am încercat să se hrănească puii la fiecare 3-4 ore. hrănirea lor angajat îngrijitor Debs Seachfild care, care nu este pe ceas, a trebuit să ridice firimiturile la casa lui în fiecare zi.

- Hraneste puii la fiecare trei ore, este destul de dificil - spune Debs Seachfild. - A fost greu, mai ales pe timp de noapte atunci când doriți să dormi, dar a meritat. Aceasta a fost prima mea experienta de a ingriji puii de lilieci și din fericire, el a avut succes. Cred că această experiență a venit la îndemână pentru mine, - spune Debs.

Video: Ian Fish / Auckland Zoo

Noua Zeelandă liliac-coada scurta (lat. Mystacina tuberculata) - un mamifer de lilieci de ordine (lat. Chiroptera). Acești lilieci trăiesc în Noua Zeelandă, iar a treia cea mai mare insulă din Noua Zeelandă Stewart (Ing. Stewart Island). Oamenii de știință susțin că al doilea tip de familie, Mystacina Robusta, a dispărut încă din anii 1960.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Sifaka BaltimoreSifaka Baltimore
Noua Zeelandă kiwi pui eclozat albNoua Zeelandă kiwi pui eclozat alb
În grădina zoologică din Varșovia alăptat maimuța veverițăÎn grădina zoologică din Varșovia alăptat maimuța veveriță
Berlin Puii s-au născut la grădina zoologică jaguarBerlin Puii s-au născut la grădina zoologică jaguar
Lilieci din Lumea fotografului Kathy Adams ClarkLilieci din Lumea fotografului Kathy Adams Clark
Brookfield grădină zoologică de sex feminin gorilă născut copiiBrookfield grădină zoologică de sex feminin gorilă născut copii
Auckland Zoo a prezentat noua tipa kiwiAuckland Zoo a prezentat noua tipa kiwi
Pui de urs polar de la o grădină zoologică din Toronto au supraviețuitPui de urs polar de la o grădină zoologică din Toronto au supraviețuit
Patogen „sindromul nasului alb“ - introdus de EuropeanPatogen „sindromul nasului alb“ - introdus de European
Cub Taronga zoo a fost născut vampir falsCub Taronga zoo a fost născut vampir fals
» » » Auckland zoo s-au născut lilieci
© 2021 rum.perhegrigh.ru