rum.perhegrigh.ru

Am nevoie să sterilizeze Chihuahua?

Am nevoie pentru a steriliza Chihuahua

În cazul în care proprietarul nu este de planificare pentru expoziții de animale chihuahua, și nu are calitățile necesare pentru reproducere, este mai bine să-l sterilizeze. Este operație destul de simplu și rapid, după care câinele nu poate avea urmași.

Și acest lucru nu este singurul avantaj al acestei operațiuni. Cel mai important lucru pentru proprietarii de câini care sterilizarea evită multe din problemele de comportament. Masculii încetează să fugă în căutarea dragostei și catea nu mai multă atenție la masculi. Dar există și alte avantaje ale acestei operațiuni.

Câine de orice sex are o șansă de a trăi o viață mai lungă și mai sănătoasă. Sterilizare - Chihuahuas aceasta este o mare prevenirea prostatita și cancer la bărbați și problemele cu sistemul genito-urinar la femei.

La ce vârstă sterilizarea Chihuahua? În Chihuahua această operație se realizează cel mai bine înainte de prima căldură, dar imediat după pubertate. Pentru femei este de aproximativ 4-6 luni. Un câine poate fi sterilizat mai târziu, la vârsta de 7 până la 10 luni. Devine apoi o șansă minimă de a dezvolta în sistemul de reproducere boli oncologice.

Cu toate acestea, acest lucru nu este o regulă strictă, și pot fi sterilizate la orice vârstă de câine.

Procedura de sterilizare și de follow-up de ingrijire chihuahua

  1. anestezie generală administrată înainte de sterilizare chihuahua. Aceasta este cea mai grea parte a procedurii, deoarece medicamentul poate provoca reacții alergice.
  2. Dupa expunerea la anestezie puppy ovare femele eliminate prin laparoscopie.
  3. Face o incizie BĂRBAȚI în scrot și scoate cele două testicule.

Operația este rapidă și de recuperare, de asemenea, nu va aștepta mult timp. Trei zile mai târziu, câinele trăiește o viață activă. Cusaturile sunt de obicei îndepărtate doar după o săptămână. Ei vor trebui să se ocupe de antiseptic, care prescrie medicul veterinar. Pentru animalele de companie nu este răni razlizyval ar trebui să avans de cumpărare pătură post-operatorie sau un guler special.

Pe parcursul primelor zile chihuahua hrănesc mai bine alimente moi, cum ar fi terci de carne specifică sau pate. Prima masă într-o cantitate mică poate fi în termen de câteva ore după operație. Câinele poate avea nevoie de un curs de terapie cu antibiotice.

opinii



revizuirea №1

Am nevoie pentru a steriliza ChihuahuaAm fost mult timp ezitat să facă o astfel de operațiune câinele. Cu toate acestea, un astfel de câine chihuahua mic, și anestezie generală aici. Este întotdeauna periculos. Dar doctorul ne-a asigurat că dozele sunt calculate cât mai exact posibil. Primul rezultat - este lipsa unei probleme de „vânătoare“. Fata noastră este foarte calm timp de doi ani. Și nu câștige în greutate, multe speriat si foarte jucaus.

Mikhail, Novosibirsk

revizuirea №2

Am fost îngrijorat în problema de sterilizare, indiferent de modul în care a apărut după incontinenței câine care apare uneori. Dar totul a mers bine, iar acum, în al cincilea an, animalele de companie noastre în ordine. Dar am redus foarte mult riscul de cancer de prostata sale. Câinele a ascultat, nu va fugi, nu mai este marcat cu un apartament.

Marina, Moscova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
Care sunt avantajele castrare, sterilizare Chihuahua?Care sunt avantajele castrare, sterilizare Chihuahua?
Chihuahua de reproducție. Fotografii, descriere si sfaturiChihuahua de reproducție. Fotografii, descriere si sfaturi
Când estrului începe în Chihuahua?Când estrului începe în Chihuahua?
Urechi Chihuahua: Probleme și îngrijireUrechi Chihuahua: Probleme și îngrijire
Cât timp este sarcina unui chihuahua și caracteristicile saleCât timp este sarcina unui chihuahua și caracteristicile sale
Ce este sterilizarea câinilorCe este sterilizarea câinilor
Culori chihuahuaCulori chihuahua
Proceduri importante: sterilizare dihorProceduri importante: sterilizare dihor
Nume de păsări și papagaliNume de păsări și papagali
Cum de a instrui un Chihuahua la toaletăCum de a instrui un Chihuahua la toaletă
» » » Am nevoie să sterilizeze Chihuahua?
© 2021 rum.perhegrigh.ru